Правила поведінки в умовах воєнного стану
Дотримуйтесь порад:
Носіть із собою документ, що посвідчує особу.
Тримайте в кишені одягу записи про групу крові й про можливі проблеми зі здоров’ям. Намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом і роботою, уникайте місць скупчення людей.
За можливості уникайте демонстрації патріотичної атрибутики: це може спровокувати агресора. Пам’ятайте, де розташовані найближчі від оселі, роботи чи місць, які ви часто відвідуєте, сховища та укриття.
У жодному разі:
Не повідомляйте про свої плани малознайомим людям, не сперечайтеся з ними.
Уникайте колон техніки й не стійте біля військових машин.
Не фотографуйте й не знімайте відео в присутності людей у військовій формі.
Не спостерігайте за ходом військових дій, ховайтеся одразу, як почуєте постріли.
Не носіть із собою зброї, не показуйте військовим нічого, що навіть за формою може нагадувати зброю.
Не підбирайте покинутої зброї або боєприпасів.
Не торкайтеся вибухонебезпечних або просто невідомих чужих речей, бо звичайні побутові предмети можуть бути заміновані.
Не носіть армійської форми, камуфльованого одягу чи одягу з шевронами.
Надавайте перевагу одягу темних кольорів, що не привертає уваги.
У разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки необхідно передати її іншим людям (за місцем проживання, роботи тощо). А при появі озброєних людей, військової техніки, заворушень — негайно покидати цей район. У разі потрапляння у район обстрілу потрібно сховатись у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі їх відсутності — для укриття використовувати нерівності рельєфу, (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо), лягти на землю головою в сторону, протилежну вибухам. Голову прикрити руками (за наявності, для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу.
Крім того, українці зобов’язані надавати першу допомогу іншим у разі їх поранення. Викликати швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку, а за — необхідності військових.
Якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, протиправних до них дій (арешт, викрадення, побиття тощо) постаратися з’ясувати та зберегти як найбільше інформації про них та обставини події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи тощо. Необхідно пам’ятати, що Ви самі або близькі Вам люди, також можуть опинитись у скрутному становищі і будуть потребувати допомоги. Пам’ятайте, що в критичний момент необхідно бути зібраними, сфокусованими, не реагувати на можливі провокації. Від цього залежить ваша безпека.